اینترنت همراه را انتخاب کنیم یا وفادار ADSL بمانیم؟!

بررسی و مقایسه ی اینترنت همراه 3G و 4G LTE اپراتورهای تلفن همراه کشور با اینترنت ADSL شرکت های ارائه دهنده.

اینترنت همراه یا adsl ؟

با تغییر چشمگیر ابزارهای ارتباطی و رشد روز افزون استفاده از اینترنت در میان مردم دنیا، الگوهای ارتباطی جدیدی وارد زندگی ما شده اند. ابزارهایی مختلف در قالب سخت افزار ها و نرم افزار های متعدد نظیر تلگرام و اینستاگرام. این تغییر در شیوه ی ارتباطات پا را از نسل جوان جامعه فراتر گذاشته و مدتی است که میانسالان و حتی افراد مسن جامعه را نیز مجذوب نموده است.

امروزه بسیاری از افراد در سراسر جهان از جمله ایران از این ابزارهای ارتباطی بر بستر شبکه ی جهانی اینترنت استفاده می نمایند و تلگرام و اینستاگرام، دیوار و شیپور، نرم افزارهای برنامه های تلویزیونی نظیر نود و ... همه و همه نیازمند اتصال اینترنتی مناسب هستند.

اینجانب میلاد مقدم از تیم نقد و بررسی فروشگاه اینترنتی شایانو هستم. با این مقدمه نگاهی به تفاوت ها و شباهت های اینترنت همراه و کابلی می اندازیم و این دو را از نظر هزینه، سرعت، دسترسی و جوانب دیگر با یکدیگر مقایسه می نماییم.

دسترسی:

"اینترنت همراه" با توجه به آن چه از نام آن پیداست امروزه تقریبا در همه ی شهر های کشور در دسترس است. شاید پوشش شبکه های 4G LTE اپراتورها هنوز کامل نشده باشد ولی شبکه های 3G فراگیر شده و تقریبا در همه ی نقاط در دسترس هستند و در بدترین حالت به اصطلاح کار راه انداز هستند. در بیشتر مراکز استان ها و شهر های اصلی، پوشش شبکه های 4G LTE سرعت بالا قابل دسترس بوده و کاربران مشکلی جهت استفاده از نرم افزارهای ارتباطی نامبرده در کوچه و خیابان، پارک، مراکز تجاری و تفریحی و ... نخواهند داشت.

و اما اینترنت ADSL تکنولوژی انتقال داده ها بر بستر سیم های مسی است و برای استفاده از آن نیاز به خط تلفن ثابت داریم. روشن است که استفاده از اینترنت ADSL محدود به منزل یا محل کار ما بوده و نمی توان از آن در حین حرکت استفاده نمود.

پس امتیاز دسترسی را به اینترنت همراه می دهیم.

برقراری:

 برای برقراری یک اشتراک اینترنت پرسرعت ADSL باید به یکی از دفاتر شرکت های ارائه دهنده مراجعه نموده و یا از طریق وب سایت این شرکت ها درخواست خود را ثبت نماییم. واگذاری اینترنت ADSL نیازمند به سیم های مسی است و نباید در مسیر انتقال داده از مرکز مخابراتی تا منزل شما از فیبر نوری استفاده شده باشد. این شرط لازم در برقراری یک اتصال ADSL بوده ولی کافی نیست. شرط کافی، وجود پورت خالی در مرکز مخابراتی مربوطه است و هزینه ی اولیه ی برقراری یا در اصطلاح رانژه ی خط تلفن 7000 تومان می باشد.

در پیاده سازی خطوط تلفن بسیاری از نقاط کشور به خصوص شهر ها و شهرک هایی که در 10 سال گذشته کابل کشی شده اند از فیبر نوری استفاده شده و عملا هیچ شرکتی به جز شرکت مخابرات امکان ارائه ی سرویس نخواهد داشت. همین عامل باعث رشد درخواست اینترنت ADSL مخابرات شده و صف های طولانی ( بعضا تا 2 سال ) برای خالی شدن پورت اینترنت ایجاد شده است. در صورتی که همه ی شرایط دریافت این سرویس را داشته باشید، فعالسازی این سرویس بین 1 تا 7 روز کاری زمان می برد.

جهت بهره برداری از اینترنت همراه، هر شخص با خرید یک عدد سیم کارت و فعالسازی یک بسته اینترنتی که بیشتر از نصف روز زمان نخواهد برد می تواند مشترک اینترنت 3G یا 4G LTE باشد. استفاده از مودم های همراه نیز بسیار آسان بوده و کافی است پین کدسیم کارت را حذف نموده و در مودم قرار داد.

امتیاز برقراری نیز به اینترنت همراه تعلق می گیرد.

هزینه اینترنت:

هزینه ی پایین اینترنت ADSL در گذشته عامل برتری این سرویس نسبت به وایمکس و اینترنت همراه بود. ولی با رشد شبکه های تلفن همراه و واگذاری امتیاز 3G و 4G LTE به هر سه اپراتور تلفن همراه کشور اوضاع به گونه ای دیگر تغییر کرده است. با هم نگاهی به قیمت اینترنت همراه و ADSL می اندازیم.

تعرفه اینترنت ADSL :

بنا به مصوبه شماره یک جلسه شماره 237 مورخ 22 خرداد ماه 1395 کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات، شرکت های ارائه دهنده ی خدمات ADSL2+ علاوه بر دریافت هزینه ی مشخص ماهانه می توانند برای برقراری سرعت 4 مگابیت بر ثانیه مبلغ 14000 تومان و جهت برقراری اتصال 8 مگابیت بر ثانیه مبلغ 18000 تومان بابت هزینه ی برقراری و نگهداری به صورت ماهانه از مشترکین دریافت نمایند. طبق جدول تعرفه ی اعلام شده در سایت شرکت مخابرات استان تهران که در ذیل آمده است، هزینه ی 18 گیگابایت اینترنت 6 ماهه با سرعت 2 مگابیت بر ثانیه برابر 114450 تومان است. اگر این مبلغ را تقسیم بر 18 نماییم مشترکین به ازای هر گیگابایت اینترنت مبلغ 6358 تومان پرداخت می نمایند. حال طرح های مشابه را در اپراتورهای اینترنت همراه بررسی می نماییم.

قیمت اینترنت مخابرات

اپراتور ایرانسل 30 گیگابایت اینترنت 6 ماهه را به مبلغ 60000 تومان عرضه می نماید که با احتساب 9 درصد عوارض و مالیات بر ارزش افزوده برابر 65400 تومان خواهد شد. با تقسیم این مبلغ به 30 ، هزینه ی هر گیگابایت اینترنت همراه ایرانسل در این طرح معادل 2180 تومان خواهد شد !

قیمت اینترنت ایرانسل

اپراتور رایتل 36 گیگابایت اینترنت همراه 6 ماهه را به صورت 18 + 18 گیگابایت شبانه به مبلغ 88290 تومان ارائه می کند. با تقسیم این مبلغ بر تعداد گیگابایت ارائه شده، هزینه ی هر گیگابایت اینترنت همراه معادل 2453 تومان خواهد شد !

قیمت اینترنت رایتل

همانطور که ملاحظه می نمایید اینترنت همراه به مراتب ارزان تر و به صرفه تر از اینترنت  ADSL می باشد. این در حالی است که با خرید طرح های یک ساله ی اینترنت همراه می توان هزینه ی استفاده از هر گیگابایت را تا 1750 تومان کاهش داد.

همه ی طرح های نامبرده از اپراتورهای مختلف بالا به صورت اسکرین شات از سایت این شرکت ها در ذیل آمده است. در ضمن لینک تمامی صفحات تعرفه های اعلامی نیز در ذیل مقاله درج می گردد.

سرعت:

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم برای همه ی ما "سرعت" اتصال به اینترنت می باشد. در ابتدا استفاده از نرم افزار SPEEDTEST شرکت OOKLA را به شما توصیه می نماییم چرا که با استفاده از آن می توانید در هر لحظه سرعت اتصال اینترنت خود را به درستی و دقت تعیین نمایید.

سرعت تبادل دیتا در اپراتورهای مختلف بسته به شرایط جغرافیایی، زمانی، تجهیزات زیرساخت و ... متفاوت و متغیر است. برای تصمیم گیری در این زمینه از طرفی باید نگاهی به تئوری های روی کاغذ بیاندازیم و از سویی بنا به تجربه ی استفاده از اینترنت در اپراتورهای مختلف در خصوص سرعت آن ها اظهار نظر نماییم.

در تکنولوژی ADSL حداکثر سرعت انتقال داده ها 8 مگابیت بر ثانیه می باشد که با استفاده از ADSL2+ می توان این نرخ را روی کاغذ تا 12 مگابیت بر ثانیه افزایش داد.

در شبکه های 3G و نوع ارتقا یافته ی آن HSPA+ سرعت دانلود تا 42.2 مگابیت بر ثانیه است  و شبکه ی 4G LTE ظرفیت انتقال داده تا سرعت 150 مگابیت بر ثانیه را دارد.

البته همه ی این سرعت ها نظری بوده و در عمل شاهد سرعت های به مراتب پایین تر از آمار و ارقام ریاضیاتی شان هستیم. برای مثال سرعت متوسط شبکه های 4G LTE در نیوزلند، سنگاپور و رومانی به ترتیب برابر 36 ، 33 و 30 مگابیت بر ثانیه در سال 2015 بوده است که پر سرعت ترین شبکه ها در بین کشور های ارائه دهنده ی LTE بوده اند. با شرایط موجود در کشور ما سرعت از 4 تا 45 مگابیت بر ثانیه در اپراتور ایرانسل و 4 تا  30 مگابیت بر ثانیه در اپراتور رایتل قابل دسترسی است. سرعت شبکه ی 3G رایتل بین سرعت های یک تا 8 مگابیت بر ثانیه بسته به منطقه و زمان متفاوت است.

شرکت های ارائه دهنده ی اینترنت ADSL به ندرت سرعت های بالاتر از 4 مگابیت را در ویترین خود قرار می دهند و در صورت ارائه ی چنین سرعت هایی هزینه ی ماهانه ی آن ها به ازای هر گیگابایت بالغ بر 6000 تومان می باشد. برای مثال سرویس 8 مگابیت ماهانه با 6 گیگابایت ترافیک دانلود در شرکت شاتل به قیمت 38850 تومان ارائه می گردد. دسترسی به سرعت بالای 4 مگابیت بر ثانیه در شرکت بهار سامانه شرق با توجه به تجهیزات زیرساخت امکان پذیر نمی باشد و شرکت مخابرات نیز اغلب تا سرعت 2 مگابیت بر ثانیه سرویس دهی می نماید.

قیمت اینترنت شاتل

در یک جمع بندی کلی باید گفت که قضاوت در خصوص سرعت بهتر در اینترنت همراه یا اینترنت ADSL بستگی به محل زندگی شما دارد. اگر شبکه های 4G LTE در دسترس شما هستند بدون شک بالاترین سرعت را بر بستر آن ها تجربه خواهید کرد. در موارد بسیاری سرعت شبکه های 3G نیز از ADSL بالاتر است ولی اگر از ضعف سیگنال شبکه های تلفن همراه رنج می برید مطمئنا باید به فکر سفارش یک سرویس اینترنت پر سرعت ADSL باشید.

جمع بندی:

قبل از شروع این مقایسه برتری اینترنت همراه در همه ی زمینه ها مشخص بود. ما همه ی جزئیات را بیان نمودیم تا کاربران گرامی با استناد به دلایل و مقایسه ی قیمت ها محصول نهایی مورد نظر خود را انتخاب نمایند. نباید فراموش کنیم که نرم افزار های خاصی نظیر تلگرام و اینستاگرام امروزه نقش مهمی را در اتباطات و حتی اقتصاد جامعه ی ما ایفا می نمایند و بیشتر مردم خواهان برقراری همیشگی اینترنت پر سرعت می باشند. شبکه ی LTE با رشد روز افزون خود همه روزه سرعت و کیفیت بالاتری را برای کاربران اینترنت در سراسر دنیا به ارمغان خواهد آورد و کاهش هزینه ها مطمئنا بیشتر کاربران را به مهاجرت بر بستر این شبکه ی پر سرعت ترغیب خواهد نمود. با حضور مودم های همراه گوناگون از برندهای معتبر دنیا در بازار ایران و همچنین ارائه ی برخی از همین مودم های همراه توسط اپراتورهای رایتل، ایرانسل و همراه اول به همراه سیم کارت و اینترنت هدیه، کابران با در اختیار داشتن مودم همراه می توانند اغلب تا 10 دستگاه را به صورت همزمان از طریق وای فای به اینترنت متصل نمایند.

تگ: اینترنت همراه، adsl 4g lte 3g

نظرات

ایجادشده بوسیله 2021-03-10 01:03:10 ارسال شده بوسیله Amir mahdi لینک نظرات
سلام ببخشید من می خوام مودم بخرم بین 4G و ADSL گیر کردم کدومش هزینه اینترنت زیادی میبره
ایجادشده بوسیله 2020-10-02 00:21:36 ارسال شده بوسیله نازیلا لینک نظرات
کی گفته من اینترنت مخابراتو سه ماهه 120 گیگو 75 تومن میدم خواهشا دروغ تحویل مردم ندین الان تعرفه ها خیلی فرق داره
ایجادشده بوسیله 2020-04-21 02:51:53 ارسال شده بوسیله hossein لینک نظرات
با سلام ببخشید یه سوال داشتم من میخوام وای فای بخرم میخوام بهم کمک کننید که دستگاه وای فای به صرفه تر از لحاض هزینه هست یا نه
ایجادشده بوسیله 2019-01-01 07:26:22 ارسال شده بوسیله ebi لینک نظرات
مطالب گرداوری شده جالب بود.تشکر از وقتی که گذاشتید
ایجادشده بوسیله 2018-04-28 19:27:37 ارسال شده بوسیله Am لینک نظرات
سلام این مطلب قدیمیه اینترنت های خانگی ۲۴ مگابیت در ثانیه رو میدن و به صرفه تر از اینترنت همراه است شما قیمت adsl رو خیلی بالا گفتین مثلا ۶۰۰۰ گیگ اینترنت شبدیز که مصرف بینالملله ماهانه ۶۸ هزار تومان میشه که ۱۸ هزار گیگش استفاده بینلملل نیست یعنی از ۲۴ هزار گیگی میشه شش هزار گیگشو با سرعت ۲۴ مگابیت استفاده کرد با هزینه ماهانه ۶۸ هزار تومان در شش ماه تین واقعا به صرفه تره
ایجادشده بوسیله 2018-02-17 19:05:47 ارسال شده بوسیله رضا لینک نظرات
سلام در جواب دوستمون اقای نوید باید بکم من چند ماهه که از این طرح استفاده میکنم موقعی که زمان استفاده از طرح نامحدود میرسه سرعتم بالا که چه عرض کنم عالی میشه بیشتر از ۴۵ مگابیت بر ثانیه معادل ۵ مگابایت کمترین سرعتی که تجربه کردم هم ۳ مگابایته بدترین اینترنت فورجی که در منطقه مون ارائه میشه مال ایرانسله،سرعت فورجی کمتر یه مگابایت، در حالی که تریجی رایتل سرعتش اینقدره !
ایجادشده بوسیله 2018-01-24 03:48:40 ارسال شده بوسیله نوید لینک نظرات
چند روز پیش یک پیامک از طرف همراه اول واسم اومد که نوشته بود " تمامی مشترکینی که بسته ی اینترنت خریداری کردن می توانند از طرح ترافیک رایگان 3 تا 7 صبح استفاده کنند " منم یک بسته خریدم و گفتم از این طرح استفاده کنم . حالا این قسمتش جالبه که تو این بازه ی زمانی شروع به دانلود کردم دیدم حداکثر سرعت دانلودش 150KB/s هست !!!!! چند ماه پیش سرعت دانلود شبانه همراه اول در منطقه ی ما به راحتی تا 1MB/s میرفت ... قشنگ واضحه که سرعت اینترنت رو محدود کردن " نه تنها سرعت شبانه بلکه کل ساعات شبانه روز " و با این تفاسیر سرعتش افتضاح شده و دیگه خرید بسته ازش ارزش نداره ... خب یکی نیست به این همراه اول بگه که "عزیز من" برا اسمت اینترنت رایگان گذاشتی که همه بگن همراه اول چند ماهه اینترنت رایگان شبانه به مشترکینش اراده میده ؟؟؟؟؟ شما جیب مارو نزن اینترنت رایگان پیشکش...
ایجادشده بوسیله 2017-11-03 21:49:24 ارسال شده بوسیله علی آرامی لینک نظرات
جمع بندی بسیارخوبی بود.دست شمادردنکنه
ایجادشده بوسیله 2017-02-23 18:24:39 ارسال شده بوسیله Tito لینک نظرات
الان دیگه ایرانسل این طرح رو حذف کرده
ایجادشده بوسیله 2017-02-19 17:42:50 ارسال شده بوسیله محمدرضا لینک نظرات
بسیار عالی و آموزنده بود. از زحمات شما در گردآوری این مطلب ممنون و سپاسگذارم.
نمایش 1 تا 10 از 10 (1 صفحه ها)

دیدگاهتان را بنویسید

کپچا


ویژه ها