TD-LTE چیست ؟!

TD-LTE چیست ؟!

با توجه به تبلیغات گسترده ی ایرانسل در زمینه ی تکنولوزی TD-LTE لازم دانستیم در مقاله ای جداگانه بدان بپردازیم.

تکنولوژی LTE در حال حاضر سریع ترین شبکه ی مخابراتی عملیاتی شده در سطح وسیع در دنیاست. شبکه LTE به دو صورت FDD و TDD پیاده سازی می شود. روش اول بر مبنای تقسیم فرکانس است بدین صورت که بازه ای از فرکانس ها برای دانلود و بازه ای دیگر برای آپلود مورد استفاده قرار می گیرند که مسلما فرکانس های اختصاص یافته به دانلود وسیع تر خواهند بود. بازه ی کوچکی از فرکانس ها خالی رها می شود تا از تداخل جلوگیری نماید. FDD   از نظر الگوریتم کلی شبیه به روش Full Duplex استفاده شده در کابل های شبکه است.

 

در روش TDD از زمانبندی جهت ارسال و دریافت در شبکه استفاده می شود. TDD سرنام عبارت Time Division Duplexing است و بدین صورت عمل می کند که در بازه ی زمانی خاصی اطلاعات دانلود ودر بازه ای دیگر آپلود می شوند و بسیار شبیه به روش Half Duplex استفاده شده در کابل های شبکه است. این شبکه LTE TDD یا TD-LTE نامیده می شود.

IRANCELL TD-LTE

لازم به ذکر است که 90 درصد تجهیزات استفاده شده در پیاده سازی شبکه های TDD و FDD مشابه می باشند. و اپراتورهای بسیاری در سراسر دنیا شبکه های خود را به هر دو صورت ارائه نموده اند.

همانگونه که می بینید TD-LTE گونه ای از شبکه ی LTE است که توسط هر سه اپراتور همراه اول، رایتل و ایرانسل در کشور پیاده سازی شده است و درواقع چیز جدیدی نیست. بسیاری از مودم های موجود در بازار ایران از هر دو تکنولوژی FDD و TDD پشتیبانی می نمایند.

سرعت قابل دستیابی در تکنولوژی های نامبرده معمولا در حالت دانلود 150 مگابیت بر ثانیه و برای آپلود معادل 50 مگابیت بر ثانیه است. توجه نمایید که این اعداد نظری بوده و در عمل به خصوص در کشور ما سرعت قابل دستیابی به مراتب پایین تر است ولی به هرحال سریع ترین اینترنت کشور را در اختیار کاربران خواهد گذاشت.

جهت اتصال به TDD نیازی به استفاده از سیم کارتی جداگانه نمی باشد. سیم کارت های USIM همین کار را انجام می دهند. به نظر می رسد ایرانسل جهت ایجاد تفاوت با رقبایش از عنوان سیم کارت TD-LTE استفاده نموده است تا عبارت سیم کارت دیتا ی استفاده شده را تکرار نکرده باشد. سیم کارت مذکور شرکت ایرانسل مشابه سیم کارت های دیتای رایتل و همراه اول است.

مودم داخلی رومیزی ایرانسل ( DT-350 ) TD-LTE

LTEدر Wikipedia

آشنایی کامل با LTE

 

ویژه ها